چسب مورد استفاده در صنعت کارتن سازی چسب نشاسته می باشد.

نشاسته مورد استفاده عموماً از گندم و ذرت است، چسب مهمترین عامل در چسباندن لایه های کارتن می باشد. سیستم آماده سازی چسب دارای ۴ بخش است: ۱-بخش نشاسته پخته شده ۲-بخش نشاسته خام ۳-سود ۴-بوراکس. دلیل استفاده از نشاسته در بسیاری از صنایع ارزان قیمت بودن و قابلیت تجدیدپذیری بیولوژیکی آن می باشد. از عوامل تاثیر گذار بر نفوذ چسب در کاغذ میتوان به PH، رطوبت کاغذ و تخلخل کاغذ (Porosity) اشاره کرد. در زیر مختصر توضیحی از چگونگی تولید و نحوه استفاده از چسب های یک مرحله ای (one phase process) همانند Z4 و Z5 و سپس موارد فوق را جهت چسب های ۲ مرحله ای بیان نموده و پس از مقایسه آن ها نقاط ضعف و قوت هر یک را بررسی می نماییم

الف)چسب های یک مرحله ای:

در این روش ابتدا نشاسته خام (Native Starch) را (که می تواند از پایه گندم یا ذرت باشد) اصلاح نموده که به این وسیله ضمن بالا بردن جذب آب در نشاسته ویسکوزیته محلول نشاسته نیز بالا می رود. در این روش نیازی به  دمای بالا نیست و چسب در یک مخزن و در دمای ۴۰ درجه سانتیگراد ساخته می شود.چسب  Z4حاوی افزودنی های مناسب جهت کنترل ویسکوزیته و میزان چسبندگی (سود-براکس) می باشد.

ب)چسب های دو مرحله ای (حامل): (Carrier Process)

 در این روش از نشاسته های خام (گندم یا ذرت) استفاده می گردد. ابتدا محلولی از نشاسته (با غلظت های مناسب جهت تولید) را در مخزن بالا (Jell Slurry) ساخته و پس از تشکیل سوسپانسیون مناسب دمای مخزن را تا ۵۵ درجه سانتیگراد بالا برده و پس از متوقف کردن دمای ورودی ۱۱% از وزن نشاسته را محلول سود سوزآور (Caustic Soda) ساخته و به آن اضافه می نمائیم و تا تشکیل ژل پایدار (حدود ۲۰ دقیقه) ترکیب حاصل می بایستی بدرستی بهم بخورد. سپس در مخزن پائین حدود ۳ تا ۴ برابر حجم مخزن بالا محلولی از نشاسته باید ساخته شود (با غلظت مناسب جهت تولید) پس از تشکیل سوسپانسیون مناسب براکس را می بایست به مخزن فوق اضافه نمود (بصورت پودر یا محلول در آب) در انتها پس از تشکیل ژل پایدار ، در حالی که همزن مخزن پائین روشن می باشد محتویات مخزن ژله را به مخزن پائین منتقل نموده و پس از تخلیه کامل مدت ۱۰ دقیقه (زمان اختلاط) همزن کار کرده و بعد از زمان فوق همزن را خاموش نموده و ویسکوزیته چسب حاصل را با (Cup Fort-N.4) اندازه گیری می نمائیم. که می بایست در محدوده ۴۵ تا ۷۵ ثانیه باشد.

ج) دلایل استفاده از سود سوزآور و بورات سدیم (بوراکس)

 ج-۱- سود سوزآور به دلیل خاصیت قلیایی بالا تورم گرانول های نشاسته را باعث گردیده که نهایتا ویسکوزیته و چسبندگی و کشسان شدن چسب را بوجود می آورد.

 ج-۲- براکس- برخلاف تصور اشتباهی که اکثر کارخانه ها این ماده را باعث سفت تر شدن چسب می دانند، در واقع به عنوان Stabilizer یا Stopper مورد استفاده قرار می گیرد که این یکنواختی بر اثر برشی است که در طول زنجیره  Amylose بوجود می آورد و از سفت تر شدن چسب ساخته شده جلوگیری می نماید.

د- بررسی نقاط ضعف و قوت در چسب های یک مرحله ای

 از نقاط قوت این نوع چسب می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 د-۱- استفاده از یک مخزن جهت ساخت و بالطبع صرفه جویی در وقت اپراتور و کاهش هزینه های انسانی و تامین و نگهداری که می تواند عامل موثری در وقت اپراتور جهت کنترل چسب گردد.

 د-۲- عدم تهیه و استفاده از سود و براکس بواسطه دارا بودن افزودنی های مناسب در چسب فوق.

از نقاط ضعف این نوع چسب می توان به موراد زیر اشاره نمود.

 د-۳- هزینه های بالای این چسب نسبت به چسب های Carrier

 د-۴-عدم امکان تغییر در ویسکوزیته این چسب . اصلاحی که بر روی نشاسته خام این چسب انجام می گیرد باعث می شود که جهت ساخت چسب آب مصرفی را ۳ تا ۴ برابر وزن نشاسته مصرف شده استفاده نمود تا ویسکوزیته مناسب را ایجاد نماید. حال اگر میزان آب کمتر یا بیشتر گردد مشخصا ویسکوزیته آن تغییر فاحشی پیدا خواهد کرد .

 د-۵- عدم توانایی این چسب در چسباندن ورق های ۵ لا که معمولا بین لاینرهای وسط را دچار مشکل می نماید.

ه- بررسی نقاط ضعف و قدرت در چسب های Carrier

 از نقاط قدرت این چسب می توان به موارد فوق اشاره نمود.

 ه-۱- قابلیت تنظیم در اندازه های مصرفی مواد خام و امکان دستیابی به ویسکوزیته مورد نظر.

 ه-۲- هزینه پایین تر نسبت به چسب های ۱ مرحله ای.

 ه-۳- قدرت بالای چسبندگی که در تولید ورق های ۵ لایه به راحتی قابل استفاده  می باشد.

از نقاط ضعف این چسب می توان به موراد فوق اشاره نمود.

 ه-۴- نیاز به حضور و دقت بیشتر اپراتور در حین ساخت چسب

 ه-۵- امکان دریافت نشاسته خام با کیفیتی نامناسب ( در صورت عدم تعهد فروشنده)

 ه-۶- امکان وجود کف در موارد محدودی (در حین استفاده)

تشکیل پیوند :

 مراحل اصلی تشکیل پیوند چسب در شکل زیر نشان داده شده است:

شکل زیر نیز مراحل شش گانه تشکیل پیوند را نمایش می دهد:

مرحله اول چسب زدن به نوک فلوت ها : چسب بایستی به صورت یکنواخت و بدون توده و بدون پرتاب کردن به وسیله سیلندر چسب به نوک فلوت ها منتقل شود.

مرحله دوم نفوذ چسب به داخل لایه فلوت : لازم است که چسب به اندازه ۲۵ درصد ضخامت لایه فلوت در آن نفوذ نماید. اگر مقدار نفوذ چسب به داخل کاغذ کمتر از حد ایده آل باشد، مقاومت لایه فلوت را در برابر از هم گسیختن کم می کند. اگر مقدار نفوذ بیشتر باشد، مقدار باقی مانده چسب در نوک فلوت برای نفوذ به لایه زیرین کم می شود.

مرحله سوم اتصال لایه فلوت و لایه زیرین : لایه زیرین باید دارای مقداری رطوبت باشد تا در هنگام اتصال به محکمی به نوک فلوت بچسبد.

مرحله چهارم نفوذ چسب به داخل لایه زیرین : مقدار نفوذ چسب در لایه زیرین ۲۵ درصد ضخامت لایه می باشد. اگر مقدار نفوذ چسب داخل کاغذ زیاد باشد، مقدار چسب باقیمانده برای ایجاد چسبندگی کم بوده و پیوند ضعیفی بین دو لایه کاغذ ایجاد می شود.اگر نفوذ کمتر باشد، مقاومت به گسیختن بین دو لایه کاغذ کم خواهد بود.

مرحله پنجم تشکیل پیوند سبز : هنگامی که آب موجود در چسب به وسیله کاغذها جذب می شود،غلظت افزایش می یابد و بیشتر غلیظ و چسبناک می شود و پیوند شروع به شکل گیری می کند.
در چسب های نشاسته ای تا دمای ژلاتینی شدن، هر چه دما افزایش پیدا کند غلظت و مقاومت چسب افزایش می یابد. پیوند تشکیل شده در این مرحله به پیوند سبز مشهور می باشد.

مرحله ششم تثبیت نهایی پیوند : پیوند هنگامی کامل می شود که آب موجود در کاغذ به صورت بخار از آن خارج شده باشد.

admin

Author admin

More posts by admin